İtalya Oturum İzni Başvurusu

İtalya oturum izni başvuru süreci, karmaşık ve zorlu olabilir. Bu yüzden oturum izni ve vize işlemleriniz için, eğitimli danışmanlarımız ile iletişime geçerek, vize ve oturum izni sürecinizi başlatabilirsiniz.

İtalya oturum izni başvurusu yapmadan önce, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan İtalya konsolosluğu makamından D tipi uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerekir.

Vize başvurusunun onaylanmasıyla birlikte, İtalya’ya giriş yaptıktan sonra, 8 gün içinde oturum izni için; ikamet edilecek bölgede bulunan valilikteki Göç için tek vize ofisine başvuru yapılır.

İtalya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

İtalya oturma izni kaç günde çıkar; ortalama 4 ila 5 aylık bir zaman diliminde çıkar. Bunun yanında başvuru sahipleri oturum izinleri onaylandığında oturum izni kartı almaya hak kazanır.

İtalya Süresiz Oturum İzni Şartları

Permesso di Soggiorno olarak da adlandırılan oturum izinleri, sınırsız süreyle de verilebilir. İtalya süresiz oturum izni şartları içinde, başvuru sahiplerinin, İtalya’da rahatlıkla yaşayacak yeterli sabit gelire sahip olmaları gerekir.

  • 16 yaş altında ya da daha büyük olan ve ilk defa İtalya’ya giriş yapan kişiler, İtalyan Devleti ile uyum anlaşması yapmak zorundadır.
  • 10 yıl süreyle yasal olarak oturum izni almış olanlar, vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.
  • Başvuru sahibinin en az 31bin Euro değerinde gelire sahip olması şartı aranır.
  • Başvuru sahibinin, İtalya’da yüksek standartlara ulaşan mal ya da para birikiminin olması gerekir.
  • İtalya’da 1 yıl süreyle ikamet edilecek gayrimenkulün kiralanmış ya da satın alınmış olması gerekir.

5 yıl boyunca kesintisiz olarak ikamet edilmesi durumunda süresiz oturum izni alınırken, vize alınmadan seyahat etme olanağı da bulunuyor.

İtalya Oturum İzni Gerekli Evraklar

İtalya oturum izni almak için; çalışma, evlilik, şirket kurma ya da öğrenim amacıyla başvuru yapılabilir. İtalya oturum izni gerekli evraklar; standart vize evraklarının yanında, oturum izni statüsüne göre farklı ek belgelerin eklenmesiyle hazırlanır.

Uzun süreli vize başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, kimlik belgesi fotokopisi, son 10 yıl içinde alınan, yıpranmamış, en az 2 adet yan yana sayfası boş olan ve en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport verilmelidir. Schengen vizesi bulunan kişiler, eski pasaport fotokopilerini de başvuru dosyasına eklemelidir.

Sigorta giriş bildirgesi ve sigorta hizmet dökümü, imzalanmış ve kaşelenmiş, en az 3 aylık maaş bordrosu, İtalya’da çalışılan işyerine ait iş sözleşmesi, son 3 aya ait banka hesap dökümleri, banka cüzdanlarının asılları ve fotokopileri, eğer varsa tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi fotokopileri, seyahat sağlık sigortası belgelerinin hazırlanması gerekir.

Menü
Acil Vize